Na jaki rodzaj bankowych kredytów mogą liczyć rolnicy?

Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego wymaga dużych nakładów finansowych, bez których jego rozwój nie będzie możliwy. Naprzeciw oczekiwaniom rolników, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa wychodzą banki ze swoją ofertą kredytów dla rolników. Na jaki rodzaj kredytów mogą liczyć polscy rolnicy?

Są banki, które przygotowały specjalną ofertę kredytową dedykowaną wyłącznie rolnikom. Są to kredyty, z których większość przeznaczona jest na działalność powiązaną z funkcjonowaniem i prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Rolnicy zainteresowani kredytem mogą składać wnioski o udzielenie kredytu:

  • obrotowego;
  • inwestycyjnego.

Kredyt obrotowy

Rolnicy, którym bank przyzna kredyt obrotowy mogą środki pieniężne wykorzystać na kupno:

  • środków ochrony roślin;
  • materiału siewnego;
  • paliwa do maszyn rolniczych;
  • paszy dla zwierząt hodowanych w gospodarstwie.

To nie wszystkie możliwości wydania pieniędzy z kredytu obrotowego. Rolnik może je wydać na dowolne cele, muszą się jednak one wiązać z prowadzeniem przez niego gospodarstwa.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny dla rolników to kredyt celowy. Ma on służyć rozwijaniu gospodarstwa rolnego. Za środki z kredytu inwestycyjnego rolnicy mogą kupować ziemię, modernizować stare budynki gospodarcze, budować nowe, kupować nowe maszyny rolnicze.

Kredyt preferencyjny

Są to specjalne kredyty w spłacie, których rolnikom pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów tych kredytów. Są to:

  • kredyty z częściową spłatą kapitału;
  • z dopłatą do oprocentowania.

Kredyty preferencyjne są o wiele tańsze od tradycyjnych kredytów, nawet od tych, które są dedykowane wyłącznie dla rolników. Są one także łatwiej dostępne niż inne. Wadą tych kredytów jest jednak fakt, iż nie udzielają ich wszystkie banki. Taki kredyt można uzyskać tylko w tych bankach, które zdecydowały się podpisać umowę na ich udzielanie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Lista tych banków nie jest na razie zbyt długa.

Rolnicy mogą ubiegać się także o kredyty, które nie będą przeznaczone na działalność