Maszyny rolnicze – kredyty, pożyczki, dofinansowania

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności rolniczej w obecnych czasach jest bardzo trudne. Poza dużym wkładem czasowym, wymaga także specjalistycznych sprzętów i maszyn rolniczych. Bez tego niestety nie będziemy w stanie prowadzić większej działalności niż przydomowy ogródek. Jednak maszyny rolnicze są drogie i mało kto może kupić je bez żadnego dofinansowania czy kredytu.

Dofinansowania na maszyny rolnicze

Od 19 lutego 2018 roku polscy rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze strony państwa na maszyny rolnicze aż do 500 tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności. W gospodarstwach, w których prowadzona jest lub będzie produkcja zwierzęca limit pomocy wynosi właśnie 500 tysięcy, w innym wypadku kwotą maksymalną będzie 200 tysięcy. Oczywiście nie jest to kwota, która w zupełności wystarczy do rozpoczęcia działalności, dlatego zwykle rolnicy decydują się wziąć dodatkowy kredyt.

Kredyty na maszyny rolnicze

Zwykle warto zapewnić sobie ,,wkład własny”. Dzięki temu kredyt będzie niższy, a i oprocentowanie może znacznie spaść. Mimo wszystko kredyt będzie duży i może wynieść nawet kilkaset tysięcy. Z tego względu warto dokładnie przejrzeć oferty banków i firm leasingowych, nie tylko pod względem oprocentowania. Nie będzie to kredyt, który weźmiemy na rok, a zwykle okres spłacania wynieść może nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dlatego warto zainteresować się dokładnie wszystkimi elementami pożyczki i wybrać stabilny bank lub firmę, która da nam pewność, że żadne warunki się nie zmienią, oprocentowanie nie wzrośnie, a bank nie będzie wymagał od nas żadnych dodatkowych opłat. Po dogłębnym sprawdzeniu wszystkich warunków, najlepiej z obeznaną osobą lub prawnikiem, możemy podjąć ostateczną decyzję.

Warto podejmować wszystkie decyzje rozważnie i nie wchodzić w żadne niepewne banki, nawet jeśli oferowane warunki są naprawdę dobre.