Kredyt na zakup ziemi rolnej

Dużo osób interesuje się kwestią, jaką jest zakup ziemi rolnej. Często jednak taka inwestycja wymaga zainwestowania sporych kwot pieniędzy, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Pewną alternatywą dla sfinansowania swoich planów może być kredyt hipoteczny.

Początek problemów

Do niedawna znacznym utrudnieniem dla rolników był kontrowersyjny zapis z ustaw uchwalonej w 2016 roku. Wszystko przez kwotę zabezpieczenia hipotecznego, wpisywaną do księgi. Miała ona nie przewyższać ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki wartości rynkowej nieruchomości. Banki przyjmowały zabezpieczenie na poczet inwestycji o wartości całej nieruchomości. Na szczęście kilka miesięcy później przepisy zmieniły się na korzyść osób kupujących ziemię rolną.

Teraz jest łatwiej

Dzięki nowelizacji ustawy działki do określonej powierzchni mogą nabywać także osoby nie zajmujące się profesjonalnie rolnictwem. Przechodząc do konkretów, nie w każdym banku istnieje możliwość wzięcia kredytu na zakup ziemi rolnej. Sytuacja się uprości, jeżeli na danej działce będzie miał w przyszłości stanąć dom. W innym przypadku musimy dowiedzieć się, w jakich bankach mamy szansę na uzyskanie kredytu na zakup ziemi w danej lokalizacji. Poszczególne instytucje finansowe kierują się w tej kwestii różnymi zasadami.

Podstawa to dobra dokumentacja

Ważnym pytaniem jest to, jakie dokumenty trzeba będzie przygotować, chcąc uzyskać kredyt na zakup ziemi rolnej. Na pewno przyda się wypis oraz wyryw z rejestru gruntów. Warto zapoznać się także z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Więcej formalności będą musiały dopełnić osoby, które chcą sfinansować zakup działki, będącej jednocześnie częścią innej, większej działki. Wszystko przez to, że taka działka nie ma oddzielnej księgi wieczystej. Jak więc widać, zakup ziemi rolnej na kredyt nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć, ale jest możliwy.